HTML

christaylor

Friss topikok

  • ismeretlen_59182: andie mcdowell? nem. kicsit sem hat meg. még csak különösebben nem is kedvelem. na, nekünk nagyon... (2008.05.08. 12:04) 4
  • christaylor: azt is megkérdezte, a születési helyet. :) húú,nem tudom a program nevét,de majd megkérdezem neked... (2008.04.18. 15:05) A jellemzésem
  • christaylor: :D jó, összeszedem magam! (2008.04.13. 21:11) Boybands, part I.
  • lacc: Ja-ja... az az érdekes, hogy a saját számai meg baromi bénák... szóval lehet, hogy a csaj tud, csa... (2008.04.03. 10:52) Levezetésképp
  • cifcu: nagyon szívesen, ingyen tanács mindig jól jön :) (2008.04.02. 08:03) Csőstül jön a baj

Linkblog

Cogito ergo sum

2007.03.27. 13:45 christaylorblog

Akkor egy közhelyessé vált idézet címként, "Gondolkodom, tehát vagyok!".

Az elmúlt napokban, hetekben, két olyan gondolattal is találkoztam blogokat olvasgatva, amelyek arra késztettek, hogy kicsit filozofálgassak, így a magam kis csendességében. Nyilván jobb, ha társunk is akad ilyenkor, ámde, ha nincs erre  célra senki sem a közelünkben, akkor remekül elszórakoztathatjuk magunkat. is

Valójában nem is két gondolatról, hanem két fiatalember több gondolatáról beszélek. Íme, az első, amely epycnek köszönhető, aki tavaly nyáron írt egy rövidke vendégpost-ot Aenima blogjára!

"Sokszor teszünk az életben dolgokat meggondolatlanul és utólag bizony szívesen megváltoztathatnánk ha lehetne. De akkor már ugyanazok az emberek maradnánk? És ha Te 1 hibádat semmissé tehetnéd a múltadban, mi lenne az? És egyáltalán, képes vagy önmagadban elismerni azt, hogy hibáztál?"

Négy mondat az egész, viszont órákon kerszetül képes vagyok töprengeni rajtuk. Ha véresre marcangolom az arcom kínomban, akkor sem tudok választ adni rájuk. És a kérdések mindig újabb kérdéseket szülnek. Csak egy hibán változtathatok? De melyik legyen az? Vajon akkor cselekszem helyesen, ha a legnagyobbat teszem semmissé? De mi van, ha nem az a legnagyobb valójában,amelyikről én azt gondolom, hogy az? Nem tudok egyértelmű választ adni semmire sem. Ebből következik, hogy ezek szerint nem csak egy hibát követtem már el az életben (ha csupán annyi lett volna, akkor még tudnék választani is). Vajon jó- e az, ha nem egy kis hibán változtatok meg, mert mi van, ha az az aprócska dolog volt több más rossznak is elindítója?

A lényeg az, hogy rendesen beforgatom magam az ilyen gondolatokon! :-)

A következő pár mondat pedig Roby blogjáról származik, pár nappal ezelőttről!

"Helyes ut-e akkor, mikor ketyeg az ora? Van-e egyaltalan jelentosege ennek az oranak vagy akar annak, amit teljesiteni szeretnel mielott lejar az idod? Es ha a dolgok termeszetes menete "ellen" cselekszel... ha cselekszel... nem lehet, hogy ugyanugy a termeszetes menetet szolgalod? Vagy ha nem cselekszel, az a helyes? Van-e egyaltalan helyes ut? Lehet az, hogy semmi sem tortenhetne maskent, barmifele dontes csak egy illuzio? Hogy mikor letersz az utrol, tovabbra is rajta haladsz? "

Igazából szeretem is, meg nem is az effajta gondolatokat, kérdéseket! Szeretem őket, mert mindig jó témát szolgáltatnak egy-egy beszélgetéshez (feltéve, ha a beszélgetőtársad kapható az ilyesmire), kicsit megdolgoztatják az agyad, újabb érdekes kérdések vetődhetnek fel, meg egyebek. Ugyanakkor, pont ezek az érvek azok is, amik miatt némileg tartozkodóan viseltetem az ilyen elmélkedésekkel szemben. Tudom, most nem kifejezetten egyértelmű, hogy mi a frászról beszélek  itt, de csak türelem, mindjárt megmagyarázom!

Bizonyított tény, hogy nekem sosem tett jót az, ha túl sokat gondolkodtam. Én vagyok az, aki többnyire túlbonyolít mindent, de erre meg csak az a mentségem, hogy túl élénk a fantáziám, most mégis mire kellene számítani tőlem?! Sokat gondolkodom, ez így van és eközben igen érdekes dolgok jutnak eszembe, amelyek nem mind feltétlenül pozítivak. Ilyenkot pedig előáll az a helyzet, hogy akár magam, akár másokat, de sajnos, képes vagyok eléggé lehúzni, legalábbis, ami a hangulatukat illeti. Hálistennek, azért erre olyan gyakran nem kerül sor! :-)

Viszont nekem is van egy kérdésem!

Ha tudnátok, hogy már csak egyetlen év van hátra az életetekből, mi lenne az az egy , nagy dolog, amit megtennétek ezidő alatt?!

Vajon szülővé válnátok-e, hogy megtapasztaljátok az anyaság/apaság örömét?

Milliomosként kaszinókban, butikokban szórnátok a pénzt?

Világutazót játszanátok, körbeutazva a Földet?

Ensz-nagykövetként segítenétek a rászorulókon, éhezőkön?

Felfedeznétek néhány olyan vakcinát és győgyszert, melyre szüksége van az emberiségnek?

Vagy csak vennétek egy házat Kubában és elmélkednétek az életetek eddigi történésein?

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://christaylorblog.blog.hu/api/trackback/id/tr4467956

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ismeretlen_48541 2007.03.27. 17:35:57

Volt egy film, amit a Művész Moziban láttunk ismerősökkel, Bab'Aziz volt a címe. Igazából ajánlom mindenkinek, nem egy light film, csak így nem szabad arra számítani, hogy röhögni fogsz, vagy ilyenek. A filmről bármit mondok, a hatást úgyse adja vissza. A lényege az volt, hogy nem az számít, hogy mikor, vagy hogyan érünk a célhoz, az út számít, ami elvisz oda. Volt még más mondanivalója is, de így ebben a vonatkozásban ezt szeretném kiemelni. És akkor itt a lényeg. Ha én most bármit "megváltoztatok" a múltamban, akkor egy másik útra kerülök. Jobbra-e? Nem tudom. De Nekem most ez az utam és úgy érzem, hogy én most egy jó úton vagyok. Nyilván nem az egyenes út visz csak oda, de én élvezem ezt az utazást és nem tudom, hogy akarnék-e másikat. A másik, a világ determinisztikus jellegéről csak annyit, hogy egyes feltételezések szerint az ember egy előre meghatározott sémarendszerrel születik, mondhatni tudással, ez azért így nem tökéletesen fedi a valóságot. És ebből a sémarendszerből építi fel a kis világát. Ez az évek során alakul, nyilván nincs két ugyanolyan rendszer a fejekben. A lényeg az, hogy mondjuk véges számú alapsémát feltételezve az ember végtelensok formájában "jelenhet meg" ezeknek. Mindazonáltal a kialakult sémákat egymással való beszélgetéseink, interakcióink, a látott és tanult cselekvések befolyásolják. Így a világot szemlélve nagymértékű determinisztikusságot feltételezhetünk, amiből levonhatnánk a tanulságot, hogy minden elrendelt. Az emberi szervezet egy másik sajátossága, hogy időnként hibázik. Direkt. Mert evolúciós szempontból előnyösnek bizonyult, ha nem tudunk mindent mindig tökéletesen megcsinálni, ha a mozgásunk egy "kicsit kiszámíthatatlan". Ezt alapul véve pedig az életünk megjósolhatatlan. Ebből az is következik, hogy igenis van döntés, más kérdés, hogy ebbe mennyire van az embernek beleszólása. És végül, hogy mi lenne az egy dolog, amit megtennék? Újraírnám pár témában az egyetemi jegyzeteket a saját stílusomban, sokkal jobban összeszedve, hogy egy-egy témakörben minél mire kell figyelni. Mindet persze nem tudnám, de van pár tárgy, amit szívesen újradolgoznék.

ismeretlen_31966 2007.03.27. 19:25:46

Hogy hogyan viselkednek az emberek a biztos vég tudatában, arról legjobban Nevil Shute ír Az utolsó part (On the Beach) című könyvében, amiből film is készült Gregory Peck főszereplésével.
süti beállítások módosítása