HTML

christaylor

Friss topikok

  • ismeretlen_59182: andie mcdowell? nem. kicsit sem hat meg. még csak különösebben nem is kedvelem. na, nekünk nagyon... (2008.05.08. 12:04) 4
  • christaylor: azt is megkérdezte, a születési helyet. :) húú,nem tudom a program nevét,de majd megkérdezem neked... (2008.04.18. 15:05) A jellemzésem
  • christaylor: :D jó, összeszedem magam! (2008.04.13. 21:11) Boybands, part I.
  • lacc: Ja-ja... az az érdekes, hogy a saját számai meg baromi bénák... szóval lehet, hogy a csaj tud, csa... (2008.04.03. 10:52) Levezetésképp
  • cifcu: nagyon szívesen, ingyen tanács mindig jól jön :) (2008.04.02. 08:03) Csőstül jön a baj

Linkblog

Nagy dilemma

2007.03.25. 10:41 christaylorblog

Azzal kezdődött minden, hogy olvasnivalót akartam ajánlani. A könyv hátsó borítóján viszont van egy aprócska információ, ami már akkor is elgondolkodtatott, mikor először vettem ezt a könyvet a kezembe, néhány évvel ezelőtt. Gondoltam, megosztom veletek is azt, amit találtam, mert számomra nem teljesen egyértelmű minden.

A könyvet ettől függetlenül mindenkinek ajánlom figyelmébe, tényleg nagyon jó és érdekes. Harper Lee Ne bántsátok a feketerigót! című regényéről van szó. Magát a könyvet Pulitzer- díjjal, a belőle készült filmet pedig Oscar-ral jutalmazták.

1996-ban egy brit kiadó és egy tévécsatorna közösen szavazást indított, a XX. század legjelentősebb írásait keresték. Most én személy szerint nem igazán kedvelem az effajta közvélemény-kutatásokat, mert szerintem nem egészen helytállóak. Kb. nyolcmilliárdan élünk most a Földön, oké, az emberek elég nagy százaléka írástudatlan. De amíg a fentmaradó  másik részt nem kérdezték végig, addig szerintem nem hiteles a felmérés végeredménye. Na jó, ez talán túlzásnak tűnik így, de nem értem, hogy sok-sok ember véleménye helyett miért elégednek meg csak, mondjuk ezerével vagy tízezerével?! Amúgy bármely ilyen felmérésről ez a véleményem! Ha már keresik a XX. század csodáit, akkor mondjuk teszem azt, miért egy néhány fős bizottság mondja majd ki az utolsó szót?! Rendben, hogy most még lehet szavazni az építményekre a neten, de a végső döntés akkor is csak egy pár ember kezében lesz.

Visszatérve a könyves listára. Mivel az általam olvasott mű a hetedik helyen végzett, így most felsorolom nektek az első hatot, némi magyarázattal kiegészítve részemről, saját tapasztalokkal!

1.  Tolkien: A Gyűrűk ura  (oké, hogy nagy mű, de szerintem nem annyira nagy, hogy rögtön az első helyen kellett volna végezni, egyébként pedig az egyetlen olyan könyv, amelynek esetében a film jobban tetszett, mint maga az írás. Nagyon nehezen haladtam vele, zavart a többoldalnyi leírás. Állítólag többször is érdemes elolvasni, mert csak úgy lehet igazán megérteni).

2.  Orwell: 1984 (csupáncsak két éve olvastam, utána napokig szólni sem tudtam a döbbenettől, akkor értettem meg, miért tartják olyan nagyra Orwell ezen írását).

3. Orwell: Állatfarm (14 évesen olavstam először, azóta sem, talán frissíteni kellene az élményeimet. Szerintem életem első idegen szavát is innen tanultam: bojkottálni).

4. Joyce: Ulysses (na ezzel a könyvvel most bajban vagyok, mert mikor tíz évvel ezelőtt belekezdtem, néhány oldal után be is fejeztem, ami nem fog meg valamivel az első húsz oldal után, azt jobb befejeznem, mert valószínúleg később sem fog már érdekelni. Egyébként igen kevés példa akad erre, szerencsére. Ez pont olyan volt). Olyasmire emlékszem belőle, hogy vagy nyolc ember elbeszél egymás mellett, egyszerre, mindenki a saját kis monológját nyomja).

5. Heller: A 22-es csapdája (hiper-szuper jó, csak sajnáltam, hogy végére majd minden főszereplő meghalt benne, remélem ezzel most nem vettem el senki kedvét sem az olvasástól).

6. Salinger: Zabhegyező (és itt az én nagy dilemmám, hogy ez mi a fenét keres itt? Sosem értettem, hogy ez mitől lenne jelentős mű? Rendben, hogy amikor íródott, akkor a stílusa még merőben újnak számított, de egyébként mivel aratott olyan nagy sikert? Bármelyikünk blogja különb, szerintem. Ez egyébként tényleg csak az én egyéni véleményem, mert olvastam már sokkal pozítivabb kritikákat is a Zabhegyezőről. Nekem Saliger bármelyik másik irománya jobban tetszik).

7. Lee: Ne bántsátok a feketerigót! (erről már fent említést tettem, hogy nekem nagyon tetszik).

Itt pedig egy igazán különleges csemegét tartogatok nektek, ugyanis időközben megtaláltam a teljes listát, elolvashatjátok, hogy mely művek alkotják a XX. század száz legjobb könyvéből készült listát.

Az írások egy részéről mégcsak nem is hallottam, egy jó részükkel egyáltalán nem értek egyet, hogy hogyan is kerülhettek be a Top 100-ba, viszont néhány írót meg hiányolok innen (nem létezik, hogy Updike egyetlen műve sem került fel ide, de bezzeg a Galaxis útikalauz ...  az ott van).

Lehet helyeselni, lehet másként látni dolgokat, igazából teljesen mindegy, hogy létezik-e ez a lista avagy sem, mert mindenki magának állítja fel az általa kedvelt könyvek toplistáját. Mondjuk, most ha felsoroltatnának velem tíz kedvencet, hát bizony, bajban lennék! :-)

Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is, ha hajlandóak vagytok megosztani velem! :-)

Cserébe meghallgathatjátok ezt és ezt!

10 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://christaylorblog.blog.hu/api/trackback/id/tr8467957

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ismeretlen_48541 2007.03.25. 14:02:18

Az a Galaxis Útikalauz igenis kell a Top 100-ba. Valszeg elkövetted a hibát, hogy nem néztél bele az angol kiadásba :P A magyar mondjuk így nagyságrendekkel kevésbé poénos. Még egy személyes ajánló Heller: 22-es csapdájához. Szerintem egy félelmetesen jó könyv, jó humorral, igazán ötletes történetekkel. Elég nehéz összerakni az elején, hogy akkor ki merre és hogyan, de aztán kiderül minden. :P Hozzáteszem nem hal meg mindenki, mint talán te is emlékszel a könyv végére. :D De a nagy poént nem akarom senki előtt lelőni :D

ismeretlen_59182 2007.03.25. 14:37:05

Akkor tisztázzunk néhány dolgot! Nem azt mondtam, hogy nem való oda, csak azt, hogy nem értem, hogy vannak olyan művek, amelyek a Galaxisnál.... inkább megérdemelnék a bekerülést, mégsem lettek helyezettek! Egyébként biztos az én ízlésem pocsék, de nekem sem a könyv, sem a film nem tetszett annyira! :-P Ez van! A "...majd minden főszereplő..." az én szóhasználatomben pedig, azt jelent, hogy nem mindegyik! :-)

ismeretlen_48541 2007.03.25. 16:09:36

Jó, ma felületes vagyok. :P Igen, a majd mind, nem az összes. :P Elhiszem, hogy szerinted vannak jobbak, csak nem te állítod össze a listát, hanem ugye felmérések, ha jól értem. Egyébként az egész, az statisztikai alapokon nyugszik ugyi. A lényeg, hogy a mintavétel kell reprezentatív legyen, vagyis minden korosztálból, vidékről kellően sok embert megkérdezni. Ugye ezen az elven a lényeg, hogy bizonyos pont fölött nem érdemes tovább kérdezni, mert az eloszlások nagyon kis hibán keresztül konvergálnak a várható értékekhez, vagyis a tényleges eloszláshoz. Ez a mintavételi arány, milliós városoknál megközelítőleg 50 000 körül szokott lenni, tehát egy mintavételt akkor tekinthetünk reprezentatívnak, ha kellően sok mintát tartalmaz. Nyilván bizonyos esetekben elég mondjuk 4-5000 fő, mert mondjuk kifejezetten az 50 és 60 év közöttieket vizsgálják és akkor ahhoz nem kell annyi embert megkérdezni a valószínűségek már előbb egy hibahatár alá csökkennek. Ehhez mérten egy nagyobb skálájú, általános felmérés, 10 000-es létszámoknál csak egy országot reprezentálhat legfeljebb. Szerintem országok súlyozott átlagából lehetne jó statisztikát készíteni, de ugye ez túlmutat a fenti felmérés skáláján :D

v · http://enba.hu 2007.03.27. 01:44:18

gyűrűk ura 1. hely. dűne: 51. hülye angolok

ismeretlen_59182 2007.03.27. 13:42:21

"hülye angolok"? Vinszent! Megdöbbentem, visszafogtad magad káromkodás terén! :-) Amúgy meg csöppet sem hiszem, hogy az amcsik normálisabb listát állítottak volna össze! Ott tuti valami Elfújta a szél vagy A Király élete (Elvis Presley története, fiktív könyvcím, most találtam ki, csak ott meg belevannak buzulva Elvisbe) szerepelt volna az első helyen! :-)

v. 2007.03.28. 02:47:27

ha a kommenthez megadott ímélcímet megnézed, láthatod, nem fogtam vissza magam.

ismeretlen_59182 2007.03.28. 18:42:47

Vinsz, nem csalódtam benned, de én így "szeretlek", mocskosszájúan .... :-) Na jó, nem érzelgősködöm, mert még kiosztasz, azt meg nem szeretném! Mellesleg happy birthday neked, igaz elmúlt három napja, de ami késik, az el is jön ! :-)

v 2007.03.28. 20:48:07

köszönöm térdelve szeress kérlek ;*

ismeretlen_59182 2007.03.29. 15:04:09

áááállat :) téged bármikor ;)

v. 2007.03.30. 17:26:29

derék gondolkodásmód ez
süti beállítások módosítása