Azzal kezdődött minden, hogy olvasnivalót akartam ajánlani. A könyv hátsó borítóján viszont van egy aprócska információ, ami már akkor is elgondolkodtatott, mikor először vettem ezt a könyvet a kezembe, néhány évvel ezelőtt. Gondoltam, megosztom veletek is azt, amit találtam, mert számomra nem teljesen egyértelmű minden.
A könyvet ettől függetlenül mindenkinek ajánlom figyelmébe, tényleg nagyon jó és érdekes. Harper Lee Ne bántsátok a feketerigót! című regényéről van szó. Magát a könyvet Pulitzer- díjjal, a belőle készült filmet pedig Oscar-ral jutalmazták.
1996-ban egy brit kiadó és egy tévécsatorna közösen szavazást indított, a XX. század legjelentősebb írásait keresték. Most én személy szerint nem igazán kedvelem az effajta közvélemény-kutatásokat, mert szerintem nem egészen helytállóak. Kb. nyolcmilliárdan élünk most a Földön, oké, az emberek elég nagy százaléka írástudatlan. De amíg a fentmaradó másik részt nem kérdezték végig, addig szerintem nem hiteles a felmérés végeredménye. Na jó, ez talán túlzásnak tűnik így, de nem értem, hogy sok-sok ember véleménye helyett miért elégednek meg csak, mondjuk ezerével vagy tízezerével?! Amúgy bármely ilyen felmérésről ez a véleményem! Ha már keresik a XX. század csodáit, akkor mondjuk teszem azt, miért egy néhány fős bizottság mondja majd ki az utolsó szót?! Rendben, hogy most még lehet szavazni az építményekre a neten, de a végső döntés akkor is csak egy pár ember kezében lesz.
Visszatérve a könyves listára. Mivel az általam olvasott mű a hetedik helyen végzett, így most felsorolom nektek az első hatot, némi magyarázattal kiegészítve részemről, saját tapasztalokkal!
1. Tolkien: A Gyűrűk ura (oké, hogy nagy mű, de szerintem nem annyira nagy, hogy rögtön az első helyen kellett volna végezni, egyébként pedig az egyetlen olyan könyv, amelynek esetében a film jobban tetszett, mint maga az írás. Nagyon nehezen haladtam vele, zavart a többoldalnyi leírás. Állítólag többször is érdemes elolvasni, mert csak úgy lehet igazán megérteni).
2. Orwell: 1984 (csupáncsak két éve olvastam, utána napokig szólni sem tudtam a döbbenettől, akkor értettem meg, miért tartják olyan nagyra Orwell ezen írását).
3. Orwell: Állatfarm (14 évesen olavstam először, azóta sem, talán frissíteni kellene az élményeimet. Szerintem életem első idegen szavát is innen tanultam: bojkottálni).
4. Joyce: Ulysses (na ezzel a könyvvel most bajban vagyok, mert mikor tíz évvel ezelőtt belekezdtem, néhány oldal után be is fejeztem, ami nem fog meg valamivel az első húsz oldal után, azt jobb befejeznem, mert valószínúleg később sem fog már érdekelni. Egyébként igen kevés példa akad erre, szerencsére. Ez pont olyan volt). Olyasmire emlékszem belőle, hogy vagy nyolc ember elbeszél egymás mellett, egyszerre, mindenki a saját kis monológját nyomja).
5. Heller: A 22-es csapdája (hiper-szuper jó, csak sajnáltam, hogy végére majd minden főszereplő meghalt benne, remélem ezzel most nem vettem el senki kedvét sem az olvasástól).
6. Salinger: Zabhegyező (és itt az én nagy dilemmám, hogy ez mi a fenét keres itt? Sosem értettem, hogy ez mitől lenne jelentős mű? Rendben, hogy amikor íródott, akkor a stílusa még merőben újnak számított, de egyébként mivel aratott olyan nagy sikert? Bármelyikünk blogja különb, szerintem. Ez egyébként tényleg csak az én egyéni véleményem, mert olvastam már sokkal pozítivabb kritikákat is a Zabhegyezőről. Nekem Saliger bármelyik másik irománya jobban tetszik).
7. Lee: Ne bántsátok a feketerigót! (erről már fent említést tettem, hogy nekem nagyon tetszik).
Itt pedig egy igazán különleges csemegét tartogatok nektek, ugyanis időközben megtaláltam a teljes listát, elolvashatjátok, hogy mely művek alkotják a XX. század száz legjobb könyvéből készült listát.
Az írások egy részéről mégcsak nem is hallottam, egy jó részükkel egyáltalán nem értek egyet, hogy hogyan is kerülhettek be a Top 100-ba, viszont néhány írót meg hiányolok innen (nem létezik, hogy Updike egyetlen műve sem került fel ide, de bezzeg a Galaxis útikalauz ... az ott van).
Lehet helyeselni, lehet másként látni dolgokat, igazából teljesen mindegy, hogy létezik-e ez a lista avagy sem, mert mindenki magának állítja fel az általa kedvelt könyvek toplistáját. Mondjuk, most ha felsoroltatnának velem tíz kedvencet, hát bizony, bajban lennék! :-)
Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is, ha hajlandóak vagytok megosztani velem! :-)